Akademia Sztuk Przepięknych

 – Pol’and’Rock Festival 2019

Tu działy się rzeczy najróżniejsze, ale zawsze przepiękne (czytaj: dobre i pozytywne).
Na wzgórzu ASP można było nauczyć się gry na gongu, bębnie, podstaw kuglarstwa, poćwiczyć jogę, przyswoić techniki relaksacji, ulepić coś z gliny, zrobić ekokosmetyki.
Ale można też było dowiedzieć się czegoś o prawach człowieka, o konstytucji i prawie, zostać dawcą krwi lub szpiku, przebadać bezpłatnie na obecność HCV. Uzyskać wsparcie w przypadku problemów z uzależnieniami.

Z dużej i zróżnicowanej oferty każdy z uczestników mógł znaleźć coś dla siebie.

Poniżej tylko kilka przykładów z wielu wspaniałych inicjatyw.

Warsztaty lepienia z gliny.
Na zdjęciu Kasia i Andrzej Czerniec, którzy na ASP przyjeżdżają od kilkunastu lat, aby poprowadzić warsztaty. Co jest typowe dla Pol’and’Rock- absolutnie każdy mógł znaleźć na tym stoisku coś dla siebie. Można było wykonać naczynie z gliny i (być może po raz pierwszy w życiu) dotknąć koła garncarskiego, ale też pogłębić wiedzę na ten temat i dowiedzieć wszystkiego o sposobach wypiekania ceramiki, różnicach między piecem węglowym, a elektrycznym, sekretach szkliwienia, barwienia, doboru temperatury, itp.

PROJEKTOR-wolontariat studencki.
Jest to program, który powstał kilkanaście lat temu w wyniku żartu. Dwóch profesorów zastanawiało się, czy młodzi ludzie zrobiliby coś za darmo dla innych. Jeden uważał że absolutnie nie, drugi, ze jednak tak…I tak z przekory narodził się projekt, w ramach którego studenci ze wszystkich uczelni w Polsce mogą dzielić się swoją wiedzą w sposób ciekawy i inny niż to się dzieje w szkole. Zazwyczaj są to zajęcia dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych, np. chemia, fizyka. Na zdjęciach zrobionych na ASP w namiocie programu PROJEKTOR-wolontariat studencki, trwała akurat praca nad kulami do kąpieli, czyli zrób sobie własny ekokosmetyk.

« z 2 »

Ciekawym i chyba najbardziej wakacyjnym miejscem na ASP była Wioska-Beztroska, utworzona przez Stowarzyszenie MAYE (Music, Art, Yoga, Eco). Kilka namiotów stworzyło miejsce, gdzie można było odpocząć, ale też wiele się nauczyć, w tym: podstaw jogi, zdrowego odżywiania, relaksacji, uważności (mindfullnes), gry na bębnach, stworzyć własny instrument muzyczny lub łapacz snów. To miejsce uczyło uważności, radości, troski o siebie, innych i środowisko, a jednocześnie sprawiało, że każdy, wychodził stamtąd odprężony i bardziej życzliwy.

« z 2 »

Pol’and’Rock łączy ludzi, dlatego warto było zajrzeć do stanowiska Playground Europe, gdzie prezentowały się wspólnie dwa miasta partnerskie Frankfurt i Słubice, które łączy Odra, wartości europejskie oraz wielka życzliwość.

« z 2 »

ASP to również ważne kampanie społeczne i organizacje, które zajmują się sprawami trudnymi, ale niezwykle ważnymi.

Jednym z ważniejszych punktów pobytu na ASP były spotkania z zaproszonymi przez WOŚP gośćmi. Część z nich odbywała się w Dużym Namiocie lub Namiocie Warsztatowym ASP, ale można ich było spotkać również na „ulicach” ASP, porozmawiać, zapytać, pozdrowić.

Scroll to top