Bill Evans w Muzeum Manggha w Krakowie

Spy Killers w Muzeum Manggha w Krakowie

Koncerty specjalne w ramach Summer Jazz Festival Kraków co roku budzą wielkie emocje przyciagając słuchaczy spragnionych jazzu na najwyższym poziomie.
Drugi koncert z tego cyklu odbył się 9 lipca 2019r. tym razem w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, a zaszczycił nas swoją obecnością światowej klasy saksofonista i kompozytor Bill Evans.

Artysta nazywany jest prawdziwym muzykiem renesansu doby XXI wieku. Uczył się gry na saksofonie u Dave’a Liebman’a. W wieku 19 lat został muzykiem Miles’a Davis’a, nagrywając z nim 6 płyt. Miles Davis mówił o nim „to jeden z najwybitniejszych muzyków, jakich kiedykolwiek poznałem”.

Współpracował również z takimi legendami jazzu jak Herbie Hancock, Marcus Miller, John McLaughlin, Willie Nelson, Mick Jagger, John Scofield, Mike Stern, Danny Gottlieb, Ian Anderson. Muzyka Billa Evans’a to fusion jazz oparty na saksofonie wraz z R’n’B i bluegrass. Funk i jazz miesza się u niego z rockiem, rytmem i groove’m.

Na koncercie 9 lipca 2019 wystąpił z projektem The Spy Killers stworzonym wraz z muzykami z nowej grupy : perkusistą Wolfgangiem Haffnerem, keyboardzistą Simonem Oslenderem oraz basistą Garym Graingerem.

Koncert stanowił iście wybuchową mieszankę energii, solowych popisów, lirycznych momentów przeplatanych z pełnymi temperamentu utworami granymi z muzyczną doskonałością. Jak przystało na Artystę wielkiego formatu, Bill Evans wystąpił na luzie, żartował z publicznością, a członkowie jego zespołu z widoczną radością improwizowali bawiąc się muzyką.

To był jeden z tych wyjątkowych koncertów który pozostawia pragnienie by go znów powtórzyć.

Scroll to top