JUROMANIA

JUROMANIA – Rock zabrzmiał na pustynnej scenie!

Blues, rock, afrobeat królowały w sobotę 22 września na scenie plenerowej usytuowanej na… Pustyni Błędowskiej. W tym oryginalnym, jak na miejsce koncertu miejscu, zagrały trzy zespoły w ramach JUROMANII, Święta Szlaku Orlich Gniazd.
Impreza odbywała się w tym samym dniu na terenie całej Jury Krakowsko-Częstochowskiej, a koncert, z którego przygotowaliśmy dla Was relację zdjęciową, miał miejsce w gminie Klucze, na pustynnej „Róży Wiatrów”.

Wydarzenie rozpoczęło się w Bydlinie pod ruinami zamku, leżącymi na Szlaku Orlich Gniazd, gdzie odbył się pokaz Bractwa Rycerskiego „Chorągiew Ziemi Olkuskiej”. Dla niektórych spotkanie z „rycerzami” kończyło się zakuciem w dyby, dla innych treningiem strzelania z łuku w asyście uroczych łuczniczek z bractwa.
Po pokazie, z Bydlina wyruszył rajd pieszy zorganizowany przez kluczewskie PTTK i bydlińskie Stowarzyszenie „Otwarci”. Rajd miał swoją metę na Pustyni Błędowskiej, gdzie odbył się finał całej imprezy – rozgrywki sportowe i przede wszystkim niesamowity koncert na plenerowej, pustynnej scenie.
Gwiazdą wieczoru był bluesowo-rockowy zespół Cree z liderem Sebastianem Riedlem, synem Ryszarda Riedla, niezapomnianego wokalisty Dżemu. Cree, oprócz własnych kompozycji, zaprezentowało również repertuar wspomnieniowy z utworami śpiewanymi niegdyś przez Ryszarda Riedla z zespołem Dżem. Ten koncert zgromadził tłumy, a gorąca atmosfera ze sceny sprawiła, że mimo później pory i bardziej jesiennej niż letniej temperatury, wszyscy bawili się na pustyni znakomicie.

« z 6 »

Przed gwiazdą wieczoru koncertowały jeszcze dwa zespoły, które do czasu pojawienia się na scenie Cree, zdążyły nieźle rozgrzać publiczność. Jako pierwsza zaprezentowała się rockowa grupa EDER z młodymi, utalentowanymi wykonawcami. Ich autorski repertuar nawiązuje stylistyką do nurtu „zimnej fali”, obecnego w polskiej muzyce rockowej w latach 80. Kolejnym wykonawcą był zespół Siódmy Czakram Ziemi grający afrobeat czyli połączenie afrykańskich rytmów z funkiem i jazzem. Na Pustyni Błędowskiej był to jak najbardziej pożądany gatunek muzyczny.

Dodatkową atrakcją imprezy były loty balonem. Wszyscy chętni mogli więc podziwiać tę jedyną w Polsce pustynię z lotu ptaka.

Tych wszystkich niezwykłych wrażeń dostarczyli uczestnikom JUROMANII w Kluczach organizatorzy: Stowarzyszenie Forum Oświatowe Klucze i Gmina Klucze. Wydarzenie zostało dofinansowane prze Województwo Małopolskie.

Rafał Jaworski

Scroll to top