Lubelskie festiwale w dobie pandemii.

Które się odbędą, a na które trzeba będzie poczekać?

Letnie miesiące od zawsze kojarzyły nam się z licznymi wydarzeniami kulturalnymi. To był czas festiwali. Niestety pandemia koronawirusa spowodowała wielkie zmiany w tegorocznym kalendarzu imprez – większość została przeniesiona na jesień, a niektóre nawet na przyszły rok. Postanowiliśmy sprawdzić, na które z najpopularniejszych kulturalnych spotkań możemy liczyć w najbliższej przyszłości w Lublinie.

Już 21-23 sierpnia 2020 r. będziemy mogli uczestniczyć w Jarmarku Jagiellońskim. Jest to coroczna impreza, w czasie której na ulicach Lublina gości muzyka, śpiew i taniec. W tym roku zaplanowano liczne koncerty muzyki tradycyjnej i inspirowanej, wieczorne pokazy tańców ludowych czy wystawy ukazujące artystów folklorystycznych. Jak zawsze do Lublina zjadą się artyści, rzemieślnicy i wytwórcy tradycyjnego rękodzieła z krajów Europy Środkowo-Wschodniej.

Dwa tygodnie później (3-6 września 2020 r) rozpocznie się festiwal Wschód Kultury-Inne Brzmienia, w czasie którego zetkniemy się z najciekawszymi zjawiskami muzycznymi, wysłuchamy nie tylko światowych gwiazd, ale również wielu muzycznych odkryć. Do tej pory na scenach „Innych Brzmień” wystąpili m.in.: Einstürzende Neubauten, Goldfrapp, Tony Allen, Asian Dub Foundation, Yat-Kha, The Tiger Lilies. Zawarte w nazwie festiwalu określenie „Wschód Kultury” sprowadza do Lublina artystów z państw takich jak Ukraina, Armenia czy Gruzja. W ramach tegorocznego festiwalu odbędą się również debaty, pokazy filmowe i wystawy. Organizatorzy pomyśleli także o najmłodszych festiwalowiczach, dla których zaplanowano specjalny program „Małe inne brzmienia”.

W dniach 7-13 września 2020 r. w stolicy Lubelszczyzny odbędzie się Europejski Festiwal Smaku, inspirowany kuchnią przedwojennego Lublina. Specjalna edycja festiwalu odtworzy nie tylko unikalne smaki dwudziestolecia międzywojennego, ale także atmosferę i estetykę tamtych czasów.

Za niektórymi festiwalami zdążymy zatęsknić. Uznano bowiem, że obecna sytuacja uniemożliwia ich organizację i zostały przeniesione na 2021 rok. Mowa tu o Chmielakach Krasnostawskich, Gryczakach czy Kazimiernikejszyn.

Chmielaki to jedna z najważniejszych imprez plenerowych na mapie Polski i wielkie święto wszystkich piwowarów i chmielarzy. Wydarzenie to cieszy się niezwykłą popularnością i zjeżdżają na nie ludzie z całej Polski, jednak Chmielaki to nie tylko festiwal piwny. Znajdziemy tam też inne atrakcje, takie jak Półmaraton Chmielakowy, Zlot Zabytkowych Samochodów, Kiermasz Twórczości Ludowej, Korowód Chmielakowy czy Strefa Disco. Nie brakuje tam także wyborów Miss Chmielaków, wesołego miasteczka i licznych konkursów.

Gryczaki, czyli festiwal kaszy, organizowany jest w Janowie Lubelskim. Wydarzenie to obfituje w liczne pokazy kulinarne, ale także występy artystyczne. Impreza ta cieszy się coraz większą popularnością i każdego roku zaskakuje rosnącą kreatywnością potraw.

Kazimiernikejszyn, czyli wykręcanie „bezspinkowej prędkości kosmicznej” też odbędzie się za rok i naprawdę warto na to wydarzenie czekać. W programie Poduszkolot, rowerowe rajdy tunelem, Oddechowisko, Bumper Balls, palenie koguta, silent disco na Rynku Głównym oraz Paprowędrówki. Nie zabraknie także innych aktywności proponowanych przez festiwalowiczów w ramach WIO (Waszej Inicjatywy Oddolnej). Organizatorzy zadbają też o przygotowanie specjalnej strefy dla dzieci. Niezmiennie będziemy mieli także okazję spotkać się z PrzeGośćmi, którzy zarażają swoją energią do działania.

Anna Lemańska

Scroll to top