Adres
Rynek
Krasnystaw
Lubelskie
22-300
Poland
To nieduże miasteczko na lubelszczyźnie raz do roku w połowie sierpnia jest stolicą polskiego piwa.
Chmielaki Krasnostawskie bez wątpienia na trwałe wpisały się już do kalendarza imprez nie tylko Lubelszczyzny, ale i całej Polski.
Atrakcje:
- Zespół Klasztorny Pojezuicki z początku XVIII wieku obejmujący: Kościół św. Franciszka Ksawerego i kapliczkę przed kościołem, klasztor i dziedziniec, pałacyk biskupa, dawne seminarium i wikariat.
- Zespół Klasztorny Poaugustiański Stary obejmujący dawny kościół św. Trójcy murowany w stylu gotyckim z XVI wieku i budynki klasztorne z drugiej połowy XVII wieku.
- Zespół Klasztorny Poagustiański Nowy (zespół budowli klasycystycznych wzniesionych w latach 1937-39) obejmujący kościół św. Trójcy, dzwonnicę, mur otaczający klasztor z kapliczkami i drzewostan.
- Starościański Zespół Dworkowo–Parkowy i Folwarczny „Starostwo”. Zespół zlokalizowany jest przy ul. Sikorskiego i ul. Konopnickiej. Dwór z oficyną i spichlerz został wzniesiony w pierwszej połowie XIX wieku.
- Kamienice przy Placu 3-go Maja – kamienice zostały wzniesione w I poł. XIX w. – wyróżniają się wystrojem klasycystycznym i zachowanym pierwotnym układem wnętrz, z częściowo zachowanymi sklepieniami kolebkowymi i kolebkowo–krzyżowymi.
- Jatki Miejskie przy ul. Poniatowskiego 8b – są jedynym w dawnym województwie chełmskim budynkiem zrealizowanym w okresie międzywojennym na potrzeby handlu.
- W położonej 9 km na zachód od Krasnystawu wsi Białka znajduje się założone w okresie międzywojennym stado ogierów czystej krwi arabskiej. Więcej informacji o tym niezwykłym miejscu znajdziecie na http://www.bialka.arabians.pl/ .
Czy wiesz że….:
Trochę teorii o czymś bardzo ważnym….
Polska jest jednym z największych światowych producentów chmielu, przy czym historia upraw tej rośliny w naszym kraju sięga X wieku. Obecnie Lubelszczyzna a zwłaszcza powiaty: opolski, łęczyński, lubelski i krasnostawski, jest regionem, w którym w Polsce wykształciły się największe skupiska upraw chmielu. Plantacje chmielu w tym regionie rozciągają się na wielu hektarach. Rośliny sadzone są w rzędach i dorastają na podporach nawet 12 metrów wysokości. Sadzone są tylko rośliny żeńskie produkujące owocostany mające kształt szyszek. Chmiel od razu każdemu kojarzy się ze złocistym napojem z pianką. W browarnictwie chmiel używany jest jedynie jako przyprawa nadająca napojowi charakterystyczny smak. Wykorzystuje się w tym celu drobne, zielone szyszeczki wytwarzane przez tę roślinę. Zawierają one bowiem specyficzną żywicę – lupulinę, bogatą w olejki eteryczne o gorzkim smaku. To właśnie lupulinie zawdzięczamy znany nam smak piwa.
Galeria zdjęć z 2009 roku :
Zobacz zdjęcia z ostatnich “Chmielaków”.
Najbliższe wydarzenia
- Chmielaki Krasnostawskie - 21/09/2023 - 23/09/2023 - Całodniowe