Adres
Rynek
Kruszwica
Kujawsko-Pomorskie
gmina Kruszwica
88-150
Poland
Miasto znajduje się w samym sercu Nadgoplańskiego Parku Krajobrazowego zwanym też Tysiąclecia. Kruszwica to wg dokumentów najstarsze Polskie miasto, którego początki datowane są na VI wiek, choć
najstarsze ślady osadnictwa pochodzą z okresu neolitu – ok. 3900-1800 p.n.e. Pierwszy gród w okolicach dzisiejszej Kruszwicy powstał ok. 500 rok p.n.e. Do rozwojowi Kruszwicy i osadnictwa na tym terenie przyczyniły się naturalne bogactwa oraz położenie na “szlaku bursztynowym” i na szlaku z Wielkopolski na Ruś. Szlak wodny prowadzący od Warty, poprzez jezioro Gopło do Wisły był dodatkowym atutem Kruszwicy. Kruszwica w tym czasie była niewielką osadą o charakterze otwartym. Najprawdopodobniej głównym grodem plemienia Goplan była silnie broniona osada w Mietlicy, położona ok. 20 km w kierunku południowym od Kruszwicy. W IX wieku plemię Goplan zostało włączone do państwa Polan. Dlatego w X i XI wieku Kruszwica stała się znaczącym ośrodkiem miejskim z grodem na wyspie, gdzie rezydowali polscy królowie i książęta.
Atrakcje:
- Romańska kolegiata św. Piotra i Pawła z pierwszej połowy XII w.
- Stare miasto wraz z rynkiem i zabytkowymi kamienicami.
- Położone na południowym krańcu Półwyspu Rzępowskiego wczesnośredniowieczne grodzisko.
- Ruiny zamku wraz z legendarną “Mysią Wieżą”.
Ciekawostki:
Kojarzona z legendą o Popielu “Mysia Wieża”, to tak naprawdę fragment zamku, który powstał w późnym średniowieczu. Kilkaset lat po tym jak Popiela i jego żonę bez “przepitki” zjadły myszy.
Nazwa Kruszwica pochodzi ponoć od kruszwy – bryły soli. W średniowieczu bowiem w tej okolicy “warzono” sól z okolicznych pokładów solanki.
Galeria zdjęć z 2009 roku :