Adres
Nowe Miasto
Warszawa
Mazowieckie
Warszawa
00-229
Poland
Nowe Miasto w Warszawie
Już na początku XIV wieku ograniczona murami Warszawa zaczęła być za ciasna dla wszystkich pragnących się w niej osiedlić. W roku 1408 książę mazowiecki Janusz I Starszy nadał przywilej lokacyjny drugiemu miastu, tzw. Nowej Warszawie, położonej zaraz na północ od Starego Miasta. Herbem Nowej Warszawy była ”Panna z jednorożcem”. Początkowo drewniany, Ratusz znajdował się na wybudowanym na przełomie XIV i XV wieku rynku Nowego Miasta.
Choć przez wiele stuleci Stara i Nowa Warszawa stanowiły gospodarczo i społecznie jeden organizm, to administracyjne połączenie obu z nich nastąpiło dopiero w 1791 roku wraz z likwidacją okolicznych osad, które dotąd wykluczone były spod oficjalnej władzy miejskiej. Niemal zrównane z ziemią po II wojnie światowej, Nowe Miasto nie zostało odbudowane już z takim pietyzmem, jak reszta Warszawskiej Starówki, ale i tak stanowi jedną z najmilszych dla oka atrakcji turystycznych Warszawy. Przekraczając bramę za barbakanem trudno pozbyć się wrażenia podobieństwa tego kawałka stolicy do Krakowskiego Kazimierza.
W obrębie Nowego Miasta do najcenniejszych jego zabytków należą:
– Kościół Nawiedzenia NMP – To najstarszy gotycki kościół na Nowym Mieście, zbudowany w pierwszej połowie XIV wieku.
– Kościół sakramentek pw. św. Kazimierza, wzniesiony w latach 1688-1692.
– Kościół paulinów pw. św. Ducha z przełomu XVII i XVIII wieku.
– Kościół dominikanów pw. św. Jacka z pierwszej połowy XVII wieku.
– Budynek dawnej Bramy Mostowej zbudowanej w 1582 roku na polecenie królowej Anny Jagiellonki. Obecnie w jego murach mieści się teatr Stara ProchOFFnia.
– Kamienice z XVII-XVIII wieku. Po II wojnie światowej, zrekonstruowano je w większości przypadków tylko nawiązując do stylu architektury z przełomu XVIII i XIX w.
Galeria zdjęć z 2009 roku :