Adres
Plac Wolności
Środa Śląska
Dolnośląskie
powiat średzki
55-300
Poland
Środa Śląska była jednym z tych miast, które swój początek zawdzięczało położeniu na szlaku handlowym łączącym wschód z zachodem Europy. Początkowo była to typowa dla tego rejonu osada kupiecka, w której kupcy głównie wymieniali się towarami. Nazwę Środa Śląska zawdzięcza targom odbywanym tutaj w każdą środę tygodnia.
Przekształcenie Środy z osady kupieckiej w typowy ośrodek miejski rozpoczęło się za panowania księcia Henryka Brodatego. Dążył on do zwiększenia znaczenia gospodarczego i politycznego Śląska, które miało służyć zjednoczeniu Polski. To właśnie jemu Środa zawdzięcza gospodarczy i społeczny rozwój. Osada na początku XIII wieku otrzymała prawo miejskie, które stało się wzorcem dla wielu tego typu miast powstających na terenie Śląska, Mazowsza i Małopolski nazwane prawem Średzkim. To na prawie Średzkim powstawały w późniejszych latach m.in. Opole, Łęczyca, Wieliczka i Radom.
Z początków powstawania miasta po dziś dzień zachowało się wiele budowli, które choć były wielokrotnie przebudowywane i remontowane, przetrwały do naszych czasów. Wynikało to głównie z faktu, że Środa choć leżąc na szlakach handlowych, przez pierwsze wieki swojego istnienia praktycznie nie była dotknięta żadną z wojen, które przetoczyły się przez tereny Dolnego Śląska, a zwłaszcza nie ucierpiała od najazdów tatarskich z XIII wieku, które w tym czasie doprowadziły do wyniszczenia praktycznie wszystkich miast południa Polski.
Już od początku istnienia okolice Środy Śląskiej były jednym z największych w Polsce ośrodkiem uprawy winogron i produkcji wina, które ponoć zaliczano do najlepszych na Śląsku. Fakt ten znalazł odzwierciedlenie w herbie miasta, w którym oprócz wizerunku orła śląskiego znajduje się kiść winogron.
To co ominęło Środę Śląską w pierwszych wiekach, uderzyło w nią w połowie XV wieku. Podczas gdy Polska zaczęła wchodzić w złoty wiek Jagiellonów, znajdujący się pod czeskim panowaniem Śląsk, stał się areną „Wojen Husyckich”. Miasto było w tym czasie kilkakrotnie splądrowane, podobnie jak znajdujący się w jej obrzeżach klasztor i kościół Franciszkanów.
Dziś to niewielkie, ale bardzo urokliwe miasteczko, położone trochę na uboczu od głównych dróg, posiada wiele cennych zabytków nie tylko z epoki średniowiecza, ale przede wszystkim słynie ze Skarbu Średzkiego i odbywającego się na początku września Święta Wina.
Atrakcje:
- Kościół św. Andrzeja Apostoła,
- Wieża św. Andrzeja,
- Muzeum Regionalne,
- Kościół N.M. Panny,
- Kościół św. Krzyża,
- Mury miejskie.