Adres
Dębno 189
Dębno
Małopolskie
gmina Dębno
32-852
Poland
Położony kilka kilometrów na zachód od Tarnowa tuż przy drodze 94 w miejscowości Dębno, zamek stanowi jedną z najlepiej zachowanych budowli tego typu w kraju.
Zamek został zbudowany w latach 1470 – 1480 przez kanclerza koronnego i Kasztelana z Krakowa, Jakuba Dębińskiego, w południowej Dębnie.
Zanim powstała kamienna budowla wcześniej istniał kompleks złożony z drewna i ziemi. Prawdopodobnie należał on do osoby Świętosława z rodu szlacheckiej rodziny Gryfitów, Kasztelana z Wiślicy.
Jakiś czas w połowie XIV wieku Dębno przeszło w ręce rodziny Odrowążów, do której należał Jakub z Dębna, założyciel zamku. W 1586 roku zamek został przebudowany w stylu renesansowym i należy do węgierskiego szlachcica Ferenca Wesseliniego, sekretarza króla Stefana Batorego. Pod koniec XVIII w. Nastąpiła kolejna przebudowa, zarządzona przez rodzinę Tarłów, którzy byli wówczas właścicielami zamku. Tarło herbu i data 1772 r. Nadal można oglądać na portalu barokowym. W tym czasie dodano część północnego skrzydła zamku.
[ngg src=”galleries” ids=”194″ display=”basic_thumbnail”]Przez lata zamek w Dębnie kilkakrotnie zmieniał właścicieli. Należy do rodziny Lanckorońskich, Rogowskiego, Rudnickiego, Spławskich (którzy w 1831 r. Gościli tu uchodźców z powstania listopadowego), Jastrzębskiego. Mimo że właściciele przeprowadzili liczne przebudowy, zamek nie zmienił pierwotnego wyglądu. Dziś składa się z czterech prostokątnych segmentów, które tworzą wewnętrzny, prostokątny dziedziniec ze studnią. Brama przechodzi przez barokowy portal. Lśniąco urządzone pokoje na wyższych piętrach zajmowali właściciele, a na parterze mieszkali pracownicy domowi. Zamek był kiedyś otoczony fosą, teraz znajduje się tam stały drewniany most.
W 1945 r. Zamek został przejęty przez rząd polski, a w latach 1970-1978 został wyremontowany. Od 1978 roku zamek w Dębnie jest siedzibą filii Muzeum Okręgowego w Tarnowie.