The Bulgarian Voices na Pannonica Festival.

Ci którzy nie wiedzieli to się dowiedzieli. Ci, którzy się spodziewali usłyszeli. Jednym i drugim opadły szczęki i tak już zostało podczas koncertu The Bulgarian Voices na Pannonica Festival.

Nikt kto zetknął się z muzyką chóru Angelite nie jest w stanie wyrzec się fascynacji i zauroczenia jego brzmieniem. Przed upadkiem żelaznej kurtyny był znany tylko wtajemniczonym na Zachodzie, ale potem Bulgarian Voices ruszył na podbój świata. W 1993 roku (oraz powtórnie, rok później) zespół otrzymał nominacje do nagrody Grammy. Chór, m.in. wystąpił na gali z okazji przyznania Pokojowej Nagrody Nobla w Oslo w 1996 roku (wspólnie z Janem Garbarkiem) oraz na Placu Czerwonym w Moskwie z okazji 850-lecia założenia Moskwy. Koncertował na całym świecie od Watykanu po Indie, od Meksyku po Japonię.

« z 2 »

Zespołowi poświęcono też rozkładówkę w The New York Times. W 2003 roku Phil Collins skomponował specjalnie dla chóru Angelite utwór Transformation, który stał się tytułowym utworem disneyowskiej produkcji „Mój brat niedźwiedź” (Brother Bear). Chór kobiecy – Bulgarian Voices Angelite, prezentuje niezwykły program muzyczny, w którym tradycyjny, wręcz starodawny folklor miesza się z nowoczesnością. Zróżnicowany program koncertu podkreśla wyjątkowe walory wokalne 20 śpiewaczek – dysponujących niezwykłym polifonicznym instrumentem w postaci głosów chórzystek i solistek – kontynuatorek sławnej, wielowiekowej tradycji bułgarskiej sztuki śpiewu. Dawne, ludowe i jednocześnie postmodernistyczne brzmienie Angelite uświadamia nam, że ludzki głos jest najpotężniejszym, najbardziej wszechstronnym instrumentem, jaki kiedykolwiek stworzono. Bez zbędnych ozdób, bez barier kulturowych i językowych, występy zespołu zapewniają jedno z najbardziej wyjątkowych i fascynujących doświadczeń we współczesnej muzyce.

Scroll to top