TRANS/MISJE 2018

Międzynarodowy Festiwal Sztuk TRANS/MISJE 2018.

RZESZÓW TRANS/MITUJE

W Rzeszowie zakończyła się właśnie  pierwsza edycja festiwalu TRANS/MISJE, zatytułowana “1918. Koniec i początek”, co – według organizatorów – ma nawiązywać do 100. rocznicy ustanowienia w państwach Europy Środkowej i Wschodniej nowego porządku.

– Festiwal, który pokonuje granice w każdym możliwym znaczeniu. Jeden temat, różne spojrzenia. Kraje, które łączy wspólna historia. Teatr, przenikający się z operą, filmem, tańcem, muzyką, malarstwem, fotografią czy nowymi mediami – mówił Nowara.

Założeniem Międzynarodowego Festiwalu Sztuk jest nie tylko ich różnorodność językowa, ale także jest interdyscyplinarność, przenikanie się różnorodnych form, teatralnych z muzyką, tańcem, malarstwem, malarstwem, fotografią i filmem.

W czasie festiwalu w jednym miejscu spotkali się artyści i kultury europejskiego pogranicza, a położenie geograficzne, które łączy wszystkich partnerów projektu, sprzyja wzajemnemu przenikaniu kultur.

« z 3 »

W czasie projekcji filmowych publiczność mogła obejrzeć cykl “Projekcje wolności”, prezentujący współczesne filmy poświęcone narodowej tożsamości i drodze do wolności poszczególnych krajów.

Wśród propozycji teatrów zagranicznych znalazły się przedstawienia, które w ich krajach zostały doskonale przyjęte przez publiczność. Będzie to m.in. czeski spektakl “Audiencja” według Vaclava Havla, ukraiński “Kateryna”, czy opera Georga Friedricha Haendla “Acis i Galatea” w wykonaniu teatru z Węgier

W ramach festiwalu odbywały się także spotkania i rozmowy z pisarzami, artystami i zagranicznymi gośćmi oraz spektakle dla najmłodszych widzów. W przestrzeni miasta i w klubie festiwalowym każdego dnia będzie można posłuchać muzyki: jazzu, folku, hip-hou, klasyki i standardów muzyki rozrywkowej.

Festiwal Trans/Misje to sztuka dostępna w przestrzeni miasta, “niemal dosłownie, tuż za rogiem”.

Impreza będzie odbywała się cyklicznie. Tegoroczna, pierwsza edycja miała miejsce w Rzeszowie i w Łańcucie od 25 do 31 sierpnia. Kolejne edycje będą odbywały się naprzemiennie u pozostałych partnerów-organizatorów – najbliższa (już za rok) – w Koszycach.

Scroll to top