WIĘZI RODZINNE ...

…. czyli relacja z autorskiego spektaklu Teatru Bohema

Premierowy spektakl Studenckiego Teatru Medialnego BOHEMA pt. “Więzi rodzinne” odbył się 31 stycznia w Akademickim Centrum Kultury UMCS Chatka Żaka w Lublinie!

Z rodziną dobrze wychodzi się tylko na zdjęciach – któż z nas nie słyszał kiedyś tego powiedzenia? W piątkowy wieczór okazało się jednak, że rodzina Nowaków nawet na fotografiach nie potrafiłaby znaleźć ze sobą nici porozumienia. Przy wigilijnym stole spotkały się 3 pokolenia, a – jak się później okazało – każde z nich posiadało własne długo i głęboko skrywane tajemnice. Wymuszona tradycją świąteczna atmosfera z minuty na minutę nabierała gęstości, a konflikt między zgromadzonymi narastał z każdą sekundą.

Zaprezentowani podczas spektaklu Nowakowie okazali się niechybną skarbnicą wielu współczesnych ludzkich zatraceń. Zobaczyliśmy bohaterów zmagających się z problemem uzależnienia od narkotyków, mitomanią, materializmem, zdradą, plotkami, depresją oraz alkoholizmem rodzącym przemoc domową. Nie zabrakło także przypadku uzależnienia od telefonu i szeroko rozumianych social mediów oraz “życia na pokaz”. Siostrzany konflikt, ciemne interesy i wizja bankructwa – czyżby czekało nas apogeum kłopotów? Na szczęście nad całkowicie pogubioną życiowo rodziną nadal czuwał duch seniora rodu. Ukochany mąż, ojciec i dziadek Stanisław (w tej roli Łukasz Bliźniewski) postanowił odwiedzić swoich bliskich i raz na zawsze uporządkować bezsensowne rodzinne waśnie. Czy udało mu się zaprowadzić pokój w rodzinie? Tego nie zdradzimy – odpowiedź na to pytanie znają jedynie ci, którzy przybyli na premierę spektaklu.

Pewne jest jednak to, że w ostatni styczniowy wieczór na scenie podziwialiśmy świetny warsztat aktorski, przez który przemawiały celne spostrzeżenia dotyczące otaczającego nas świata, a także trafną improwizację, która nadała całej sztuce jeszcze mocniejszego wydźwięku. Wszystko to sprawiło, że wypełniona po brzegi Sala Widowiskowa ACK UMCS Chatka Żaka rozbrzmiała gromkimi brawami.

Ba, były nawet oklaski na stojąco!

Ponadto, Teatr Bohema również przy tej okazji pokazał swoje dobre serce. Równolegle do spektaklu trwała bowiem wystawa fotograficzna prezentująca Dom Pomocy Społecznej im. Matki Teresy z Kalkuty w Lublinie i jego podopiecznych sprzed pożaru, który strawił budynek w nocy z 30 na 31 sierpnia ubiegłego roku. Wernisaż miał na celu zachęcenie przybyłych na spektakl osób do finansowego wsparcia odbudowy DPS-u.

Scroll to top