Festiwal Filmu Niemego w Krakowie

Festiwal Filmu Niemego w Krakowie

Piwnica Pod Baranami, Kraków Małopolskie
Data/Czas
Date(s) - 08/12/2022 - 11/12/2022
Całodniowe

Piwnica Pod Baranami


23. FESTIWAL FILMU NIEMEGO
PRZEMIANY

Zapraszamy na 23 edycję Festiwalu Filmu Niemego w Krakowie. Jest to najstarszy w Polsce przegląd filmów niemych, prezentowanych z towarzyszeniem muzyki na żywo. Z pewnością głównym celem tej inicjatywy od zawsze jest promocja i rozpowszechnianie wiedzy na temat kina niemego.

Skok w przeszłość

Pierwsze próby wprowadzenia takiej rozrywki do Polski sięgają 1996 roku. Krakowscy kiniarze z Centrum Filmowego Graffiti (kino Wanda), w okresie  przedświątecznej gorączki, sięgnęli do archiwów i zaprezentowali filmy, których daty premier przypadały na pierwsze dekady XX wieku. Był to pierwszy tego typu festiwal w Polsce i jeden z pierwszych na świecie.

Debiutancką edycję Festiwalu Filmu Niemego otworzył Sherlock Jr. Bustera Keatona, a w programie zagościły ponadczasowe klasyki, które złotymi zgłoskami zapisały się w historii kina- m.in. Męczeństwo Joanny d’Arc Carla Theodora Dreyera, Zmęczona śmierć Fritza Langa oraz monumentalna Chciwość Ericha von Stroheima.

Ideą, która towarzyszy wszystkim odsłonom jest stworzenie iluzji skoku w czasie. Uczestnicy Festiwalu Filmu Niemego doświadczają kina w sposób zbliżony do tego sprzed stu lat, choć w nowej, współczesnej oprawie. Projekcjom filmów towarzyszy muzyka na żywo w wykonaniu wszechstronnych artystów, reprezentujących różnorodne gatunki muzyczne: od klasyki, przez jazz, muzykę świata, aż po elektronikę i sety DJskie. W poprzednich latach podczas pokazów wystąpiły takie światowe gwiazdy, jak islandzki duet Múm czy wyróżniony Grammy amerykański klarnecista Evan Ziporyn, ale również polskie, jak np. zespół Kroke, VooVoo, Fisz oraz Leszek Możdżer. Stałym gościem muzycznym każdej edycji festiwalu jest wybitny klarnecista i pianista, prof. Lesław Lic, ulubiony taper Krakowa.

Często do Krakowa sprowadzane są kopie filmowe w odrestaurowanych cyfrowo wersjach, które zachwycają widownię świetną jakością techniczną. Ale również organizatorzy proponują pokazy filmów w wersjach archiwalnych, z taśmy celuloidowej, wyświetlanych na specjalnych analogowych projektorach.

Od roku 2003 Festiwal odbywa się w Kinie Pod Baranami. W przeszłości zorganizowane zostały edycje poświęcone wielkim twórcom i wyrazistym gatunkom filmowym – m.in. kinu grozy, filmom awangardowym oraz kobietom kina.

Festiwal Filmu Niemego 2022 – Przemiany

Tegoroczna edycja odbędzie się 8-11 grudnia. W tym roku za motyw przewodni zostały wybrane Przemiany. W programie klasyka niemego kina, poszukujące nowych środków wyrazu dzieła awangardowe oraz filmy stojące u progu dźwiękowej rewolucji.

Z pwnością temat Przemiany jest wieloznaczny i każda osoba może mieć różne skojarzenia. Ale, być może, dla osób, które dopiero zanurzają się w te klimaty, ogniwo łączące filmy nieme i temat tegorocznej edycji nie jest aż takie widoczne. Przede wszystkim Przemiany odnaleźć można w fabułach, zmieniającym się stylu filmów niemych oraz w wytyczającej nowe ścieżki filmowej awangardzie. Szczególnym rodzajem zmiany we wczesnym kinie było wprowadzenie dźwięku.

W trakcie 23. Festiwalu Filmu Niemego organizatorzy zaprezentują filmy nieme, stojące u progu rewolucji dźwiękowej oraz takie, które ten próg właśnie przekroczyły. Na ekranach się pojawią filmy jak polskiej reżyserii, tak i np. amerykańskiej, niemieckiej, francuskiej, brytyjskiej, belgijskiej i ukraińskiej. Oprócz tego zostanie uczestnikiem Festiwalu gwarantuje nie tylko kojarzenie nazwisk słynnych reżyserów (Alfred Hitchcock, Charles Chaplin, Jean Vigo), ale również zaznajomienie z ich dziełami.

W trakcie Festiwalu filmy pojawią się na ekranach Kina Pod Baranami oraz Muzeum Sztuki Japońskiej Manggha z koncertami muzyki na żywo.

Szczegółowy program wydarzenie można znaleźć na oficjalnej stronie festiwalu pod tym linkiem.

Organizatorami są Fundacja Dla Kina i Kino Pod Baranami.

festiwal filmowy, kino, Kraków
Scroll to top