Orlen Wyścig Narodów

Białystok, Białystok województwo podlaskie
Data/Czas
Date(s) - 09/09/2022 - 10/09/2022
Całodniowe

Białystok


Orlen Wyścig Narodów 2022

Przed nami kolejna edycja ORLEN Wyścigu Narodów, który jest częścią cyklu UCI Nations Cup Men U-23. Kolarze z reprezentacji narodowych wystartują w Polsce w dniach 9-10 września 2022 roku. Wyścig odbędzie się w Białymstoku.

W dniach 9-10 września w województwie podlaskim będą ścigać się kolarze z reprezentacji narodowych w ramach ORLEN Wyścig Narodów. Kilkanaście ekip przyjedzie do Polski, aby walczyć o zwycięstwo w wyścigu z serii UCI Nations Cup U23.

Pierwszego dnia zmagań kolarze będą mieli do pokonania 156,9 km z Supraśla do Białegostoku. Trasa będzie prowadzić po względnie płaskim terenie. Ciekawostką na tym etapie będzie bez wątpienia przejazd po kostce brukowej w okolicach zabytkowego zamku w Tykocinie. Przewyższenie na tym etapie wynosi 1000 metrów. Finisz, podobnie jak w roku ubiegłym zaplanowano na Alei Piłsudskiego.

Drugi etap to odcinek 135 km z Białegostoku do Augustowa. Trasę charakteryzują 3  podobne do siebie podjazdy oraz duża ilość całkiem prostych odcinków prowadzących przez podlaskie lasy. Suma przewyższeń na tym etapie wynosi 750 metrów.

Chcemy tym wyścigiem odbudować ducha rywalizacji reprezentacji narodowych. Coś, co przed laty przykuwało uwagę wszystkich kibiców na świecie. Doskonale wiem, ile znaczy start w biało-czerwonej koszulce. To z jednej strony ogromne wyróżnienie, a z drugiej wielka motywacja do walki. – mówi Czesław Lang.

Cykl UCI Pucharu Narodów, do którego zaliczany jest wyścig w Polsce, to prestiżowe zmagania, w których startują największe talenty światowego kolarstwa. Lista utytułowanych zawodników, którzy brali udział we wcześniejszych zmaganiach jest długa. Wystarczy wymienić takich kolarzy jak Tadej Pogacar – triumfator Tour de France, Rui Costa i Tom Dumoulin – mistrzowie świata elity, czy Nairo Quintana – zwycięzca Giro d’Italia oraz Vuelta a Espana.

– Jestem dumny z tego, jak rozwija się ORLEN Wyścig Narodów. To bardzo ważna impreza, która wypełnia lukę między ściganiem juniorskim a walką w elicie. Dodatkowo kibice mogą oglądać walkę kolarzy, którymi nie kierują na żywo dyrektorzy sportowi z samochodów jadących za peletonem. To powrót do kolarskich korzeni. Jednocześnie pokazujemy też najładniejsze miejsca Podlasia – mówi Czesław Lang, dyrektor generalny Lang Team.

Dodatkowo w tym samym terminie (10 września) w Augustowie odbędzie się wyścig dla amatorów – ORLEN Lang Team Race. Pasjonaci kolarstwa pojadą tą samą trasą, na której ścigać się będą zawodowcy. Chętni mogą zgłosić się do rywalizacji. 17 września wyścig z serii dla amatorów odbędzie się w Bytowie (woj. pomorskie).

Tegoroczny Kalendarz UCI Nations Cup Men U-23:
GENT-WEVELGEM / KATTEKOERS-IEPER / Belgia / 27 marca 2022
COURSE DE LA PAIX GRAND PRIX JESENÍKY / Czechy / 2-5 czerwca 2022
TOUR DE L’AVENIR / Francja / 18-28 sierpnia 2022
ORLEN WYŚCIG NARODÓW / Polska / 9-10 września 2022

Scroll to top