Kesher - Nina Stiller & EljazER

31 sierpnia na scenie Teatru Kwadrat w ramach Festiwalu Warszawa Singera odbył się koncert Niny Stiller.
Wokalistce towarzyszył zespół ELjazzER w składzie: Andrzej Waśniewski, Jiri Tibitanzl, Tomasz Wilczyński i Pavel Bjolek.

Opisywanie muzyki, koncertu nigdy nie jest zadaniem łatwym. Zwłaszcza gdy chce się przekazać pozytywną relację i uczucia, które zostały wtedy zbudzone. Wydaje się, że w tym przypadku jest to naprawdę trudne.

Etniczna muzyka żydowska głęboko zakorzeniona w psalmach Starego Testamentu zaśpiewana i zagrana w jazzowych aranżacjach przez Ninę Stiller i jej zespół zahipnotyzowała i oczarowała od pierwszej nuty. Oczarowała by każdego.

« of 2 »

Przed każdym utworem przedstawiano publiczności kontekst i treść granej, śpiewanej muzyki.

Jej źródło i genezę tkwiącą w tradycji i historii. Pozwalało to w zamysłach twórców koncertu wczuć się w klimat narodzin, radości, smutku, podróży czy pożegnania… Czy gdyby tego zabrakło koncert coś by stracił na swojej wartości ? Według nas nie. Czy to przeszkadzało? Też nie. Ale może właśnie taki jest charakterystyczny rys hebrajskiej kultury, sposobu przedstawienia muzyki.

Trudno nie wspomnieć w kontekście tego koncertu o publiczności. Teatr Kwadrat wypełniony był niemal do ostatniego krzesła i ciężko było wśród zasiadającej widowni nie dostrzec osób, które kształtowały lub kształtują współczesną polską kulturę i sztukę. Byli tam nie tylko ludzie związani z teatrem i muzyką lecz również aktorzy filmowi.

Gdyby można było przekazać co jest “clou” Festiwalu Warszawa Singera, to koncert Niny Stiller z pewnością byłby perłą w koronie.

Propozycje na lato

Nie tylko muzyczne propozycje na lato. Festiwale, koncerty, imprezy plenerowe.

Ostatnie relacje