Adres
ulica Estery
Kraków
Małopolskie
Kraków
31-056
Poland
Kazimierz Krakowski – Dzielnica knajpek, galerii i dekadencji.
Kazimierz jest dzielnicą o niepowtarzalnym charakterze, który zawdzięcza współistnieniu przez wieki dwóch kultur: chrześcijańskiej i żydowskiej. Poza dziesiątkami klimatycznych knajpek czekają tutaj na odwiedzających zabytki obydwu kultur, galerie, pchle targi, koncerty i festiwale.
Kazimierz to część Krakowa będąca niegdyś samodzielnym miastem założonym przez Kazimierza Wielkiego w 1335roku.
Legenda głosi, że powodem założenia miasta była miłość (jakby nie było, najbardziej kochliwego) polskiego króla do Żydówki Esterki. Jak każde miasto, Kazimierz posiadał swój rynek z ratuszem, w którym obecnie znajduje się Muzeum Etnograficzne.
Dziś dzielnica ta jest częścią Starego Miasta rozciągającą się w zakolu Wisły pomiędzy ulicami Ditla i Starowiślną. Cechą charakterystyczną tegoż miejsca są wąskie uliczki i stare kamieniczki, gdzie niemalże w każdej bramie znajdują się kawiarnie, knajpki, galerie lub sklepiki z antykami i starociami. „Knajpiane” życie koncentruje się szczególnie intensywnie wokół dwóch miejsc: Placu Nowego i ulicy Szerokiej. Plac Nowy, zwany również Placem Żydowskim jest miejscem, które za dnia pełni funkcję pchlego targu, na którym można kupić niemal wszystko: od warzyw po antyki. Nocą plac ten zmienia się w największy w Polsce „ogródek kawiarniany”. Szczególnie wartymi polecenia w tej okolicy są: Alchemia i Singer – najstarsze knajpki o niepowtarzalnej atmosferze, cieszące się powodzeniem również u znanych artystów krakowskich. Na ulicy Szerokiej warty odwiedzenia jest Ptaszyl. Dla osób szukających klimatu PRL-u należy polecić Propagandę, natomiast dla szukających gorących klimatów Kuby i wystaw fotografii – LaHabanę u styku ulic Miodowej i Podbrzezie. Pomimo mnogości knajpek na Kazimierzu trudno spotkać dwie podobne do siebie – każda jest inna, ma swój niepowtarzalny klimat i atmosferę, dlatego też nawet najbardziej wybredny gość znajdzie odpowiednie miejsce dla siebie. Co więcej w wielu z nich goszczą znani artyści, odbywają się wystawy i koncerty. Krakowski Kazimierz to nie tylko knajpki. Znaleźć tu można również mnóstwo galerii i sklepików z antykami i starociami. Wartymi polecenia są: Raven na placyku u zbiegu ulic Brzozowej i Podbrzezie, Olimpia przy Estery oraz cała ulica Józefa. Przez Kazimierz wiodą oficjalne szlaki promowane przez miasto, opisane rozstawionymi na terenie dzielnicy mapkami ulicznymi:
Trasa św. Stanisława jest szlakiem po zabytkach katolickich i prowadzi przez kościół św. Bernarda, kościół św. Michała i Stanisława z zespołem klasztornym Ojców Paulinów na Skałce, gdzie szczególnie warte odwiedzenia są krypty, w których spoczywają wielcy Polacy, m.in. Czesław Miłosz. W dalszej kolejności zwiedzić można kościół św. Katarzyny, klasztor Augustianów, Albertynów, kościół św. Trójcy, Bożego Ciała i klasztor Ojców Kanoników laterańskich.
Trasa zabytków żydowskich wiedzie przez Centrum Kultury Żydowskiej, synagogi: Tempel, Kupa, Izaaka, Wysoką, Starą, Poppera i Remuh oraz stary cmentarz żydowski. Z charakterem dzielnicy związany jest również odbywający się co roku w czerwcu Festiwal Kultury Żydowskiej, którego kulminacją jest koncert na ulicy Szerokiej. Ostatnio tradycją staje się Festiwal zupy mający miejsce na Placu Nowym – przybiera on formę zabawy, w której bierze udział większość restauratorów Kazimierza stając w konkursie na najlepszą zupę.
Najbliższe wydarzenia
- Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie - 28/06/2023 - 02/07/2023 - Całodniowe