Friends of Jarek Śmietana

Niezapomniane wydarzenie muzyczne w Muzeum Manggha w Krakowie.

W sobotę 15 września spotkaliśmy się w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie by uczcić 5 rocznicę śmierci wybitnego muzyka, gitarzysty Jarosława Śmietany.

Jego postać, muzyka i twórczość są żywo obecne w życiu kulturalnym Polski i coraz bardziej za granicą.
Dzieje się tak głównie za sprawą Międzynarodowego Jazzowego Konkursu Gitarowego im.Jarka Śmietany
z udziałem światowych wirtuozów gitary, jak i dziesiątek uczestników z całego świata.
Organizatorzy zapowiedzieli kolejną edycję konkursu, który odbędzie się w przyszłym roku.

Na scenie zagrali wspólnie przyjaciele Jarka Śmietany, muzycy koncertujący w Polsce i Stanach Zjednoczonych. Koncert składał się z trzech części, w pierwszej wystąpili muzycy z grupy Friends z Piotrem Baronem, Wojciechem Karolakiem, i Markiem Napiórkowskim. Potem zaśpiewała wspaniała wokalistka Karen Edwards przy akompaniamencie fortepianu.

« z 4 »

Na koniec na scenie pojawiła się córka Jarka Śmietany – Alicja wraz z zespołem smyczkowym, by wspólnie z grupą Friends i Karen Edwards, zachwycić publiczność klasycznymi aranżacjami utworów tego wybitnego gitarzysty.

Koncert stanowił hołd dla twórczości Jarosława Śmietany, muzycy grali jazzowe aranżacje jego utworów, zaskakując  nas ciekawymi solowymi fragmentami, a w przerwach wspominali zmarłego przyjaciela w zabawnych anegdotach. Na widowni można było dostrzec wdowę po muzyku i innych jego przyjaciół z kraju i zagranicy, których prowadzący koncert Witold Wnuk przedstawiał przybyłej publiczności.

Blisko dwuipółgodzinny koncert zachwycił nas wspaniałą muzyką graną przez kilkunastu artystów. Zabrzmiały różnorodne utwory w stylu klasycznym i nowoczesnym a finałowe wspólne granie pokazało wielkie umiejętności muzyków. Dzięki zaangażowaniu wielu osób muzyka Jarosława Śmietany przetrwa zyskując nowy wymiar na następne pokolenia.

Propozycje na lato

Nie tylko muzyczne propozycje na lato. Festiwale, koncerty, imprezy plenerowe.

Ostatnie relacje