Jazz znowu wypełni krakowską Strefę

Na klubowej scenie, mieszczącej się pod numerem 31 na ulicy Św. Tomasza, jazz gości bardzo często. W ostatni weekend czerwca zagrają tam muzycy: wibrafonista Marcin Pater, kontrabasista Alan Wykpisz, perkusista Grzegorz Pałka i pianista Paweł Kaczmarczyk, twórca cyklu spotkań Directions in Music. W ramach tegoż cyklu mogliśmy już posłuchać wcześniej muzycznego wspomnienia o Shirley Horn, którą swoim nastrojowym głosem przypomniała Anna Gadt.

Cykl Directions in Music, prezentowany przez Pawła Kaczmarczyka od 2010 roku, ma swoją sprawdzoną formułę. Do wspólnego koncertowania pianista zaprasza muzyków zarówno młodego pokolenia jak i weteranów jazzu, by na scenie powspominać legendy tej muzyki, takich twórców jak Ornette Coleman, Stan Getz, Chick Corea… Tematem kolejnego cyklicznego spotkania, w najbliższą sobotę, 25 czerwca, będzie muzyka z repertuaru wibrafonisty Milta Jacksona, grywającego w swojej karierze z takimi jazzmanami jak Dizzy Gillespie, John Coltrane, Thelonious Monk… Dlatego też do tria Pawła Kaczmarczyka (Kaczmarczyk – Wykpisz – Pałka) dołączy podczas sobotniego koncertu wibrafonista Marcin Pater.

Jazzowe spotkania w ramach Directions in Music zwykle gromadzą w krakowskim klubie Strefa sporo miłośników tego gatunku. Tak było również podczas niedawnego koncertu Anny Gadt i muzyków z tria Pawła Kaczmarczyka, kiedy przypomniano ze sceny repertuar legendy jazzu, amerykańskiej pianistki i wokalistki jazzowej, Shirley Horn. Przyjemne, dość kameralne wnętrze klubu „Strefa” wypełnione było do ostatniego miejsca.

 

„Here’s to life, to dreamers and their dreams” – „Oto życie dla marzycieli i ich marzeń” – przypomniała słowa piosenki Shirley Horn swoim aksamitnym głosem Anna Gadt. Tak sugestywnie, że miało się ochotę pomarzyć i przemieść myślami na chwilę do barwnych lat sześćdziesiątych. Na tamte lata przypadł debiut bohaterki wspomnieniowego koncertu, Shirley Horn, a jazz był wówczas muzyką wszechobecną.

Czas na kolejne muzyczne marzenia nadejdzie niebawem. Zarezerwujcie go sobie na ostatni czerwcowy weekend, na koncert tria Pawła Kaczmarczyka z gościnnym udziałem Marcin Patera. Klubową scenę wypełnią dźwięki pianina, kontrabasu, perkusji i wibrafonu. Życzymy pozytywnych wrażeń!

Rafał Jaworski

Propozycje na lato

Nie tylko muzyczne propozycje na lato. Festiwale, koncerty, imprezy plenerowe.

Ostatnie relacje