FESTIWAL RE:TRADYCJA (Jarmark Jagielloński)

FESTIWAL RE:TRADYCJA (Jarmark Jagielloński)

Stare Miasto – Lublin, Lublin Lubelskie
Data/Czas
Date(s) - 18/08/2023 - 20/08/2023
Całodniowe

Stare Miasto - Lublin


FESTIWAL RE:TRADYCJA

Festiwal sztuki i kultury ludowej w Polsce – Festiwal Re:tradycja (wcześniej: Jarmark Jagielloński) w Lublinie.

Re:tradycja zawiera w sobie ideę łączenia czasów, światów i funkcji. Podczas trzech sierpniowych dni i nocy Lublin zamienia się w stolicę żywej kultury tradycyjnej. Program festiwalu pozwala usłyszeć, zobaczyć, dotknąć i poczuć tradycję, która w tym czasie całkowicie wypełnia ulice Lublina. Jarmark to zarówno autentyczna kultura ludowa wielu regionów Europy, jak i twórcze nawiązania do niej. To rzemiosło tradycyjne, sztuka ludowa, muzyka prezentowana na dużych scenach, potańcówkach oraz ulicach miasta, dawne gry i zabawy, warsztaty, spektakle, pokazy kinowe i spotkania. Nazwa Re:tradycja jest dobrze znana dotychczasowym uczestnikom wydarzenia, ponieważ od 2016 r. pod tym tytułem odbywa się jeden z głównych koncertów festiwalu.

Jarmark Rzemieślniczy

Na festiwalu spotkamy ponad 250 tradycyjnych rzemieślników i twórców z Europy Środkowo-Wschodniej. To nie przypadkowi, ale starannie dobrani artyści – wiejscy twórcy ludowi, kontynuujący rodzinne i regionalne tradycje, jak i ludzie pochodzący z innych środowisk, ale świadomie odbierający i czerpiący ze skarbnicy kultury tradycyjnej.

Spacerując po lubelskim Starym Mieście poczujemy się jak w wyjątkowej galerii sztuki. Podczas wydarzenia możemy nie tylko podziwiać kunsztowne dzieła artystów, nabyć je, ale także spotkać autorów, porozmawiać z nimi i poznać ich historie.

Jest to również wspaniała okazja do poznania tradycyjnych technik i wzorów. Wystawcy prowadzą bowiem pokazy, dzięki którym przekonamy się o autentyczności, ale i niezwykłej pracochłonności ich wyrobów.

Muzyka tradycyjna

Istotnym punktem programu Festiwalu Re:tradycja są tradycje związane z muzyką i śpiewem. One pojawią się zarówno w formie koncertowej na dużej scenie, jak i w czasie kameralnych prezentacji oraz warsztatów. Muzyka grana do tańca przez Orkiestrę Jarmarku Jagiellońskiego i kapele zaproszone do udziału w festiwalu zabrzmi na nocnych potańcówkach, a także w ciągu dnia na ulicach Starego Miasta. Kto wystąpi na scenach jarmarkowych w tym roku? Tego organizatorzy jeszcze nie zdradzają. Szczegóły programu muzycznego poznamy w kolejnych miesiącach.

« z 3 »

Jarmarkowe Podwórko

Na rodziny z dziećmi czeka podczas festiwalu niecodzienne miejsce nazwane Jarmarkowym Podwórkiem. To przestrzeń skrywająca wiele gier tradycyjnych oraz zabawek ludowych. Ich widok cieszy nie tylko najmłodszych, ale także przywoła wspomnienia z dzieciństwa rodziców i dziadków. Powiększone do znacznych rozmiarów konie na biegunach, drewniane ptaki klepaki czy ruchome kurki schodzące po pochylni, to tylko część atrakcji, które znajdziemy na Błoniach pod Zamkiem. Program rodzinny to także muzyczne warsztaty prowadzone przez doświadczonych pedagogów tradycji. Pod pretekstem zabawy uczestnicy zapoznają się z dawnymi instrumentami czy wierzeniami ludowymi.

Festiwal Re:tradycja w Lublinie co roku daje swoim gościom możliwość pełnego doświadczania tradycji – zarówno w wymiarze wspólnotowym, jak i indywidualnym. To okazja do spotkania z ludźmi różnych kultur i tradycji i poczucia jedności z pozostałymi uczestnikami wydarzeń. Ale również osobistego kontemplowania sztuki tradycyjnej w jej wielu przejawach.

Nadal niezdecydowany?

Jarmark Jagielloński, Lublin
Scroll to top