Siesta Festival to jeden z niewielu festiwali w Polsce, który propaguje nurt „muzyki świata”. Nieprzypadkowo jest też związany z audycją o tej samej nazwie, prowadzonej przez Marcina Kydryńskiego.
Pierwsza edycja imprezy odbyła się w celu uczczenia 10-lecia tego właśnie programu i miała być jednorazowym wydarzeniem. Zyskała jednak na tyle uznania wśród publiczności, że trwa nieprzerwanie od 2011 r.
W tym czasie Filharmonia Bałtycka zamienia się w magiczne miejsce. Miejsce w którym każdy czuje się jak w domu. Miejsce, z którego nie chce się wychodzić jeszcze długo po koncercie, a muzyka ciągle krąży w żyłach. Miejsce, które wypełnione jest atmosferą wspólnoty i radości, z jaką artyści dzielą się swoją muzyką.
Ten festiwal łączy jazz, fado, afrykański folk i wiele innych gatunków.
W tym roku w Gdańsku wystąpią:
20 września – SOBREMESA Anna Maria Jopek.
Sobremesa Anny Marii Jopek to jedna z najważniejszych płyt artystki. Jest spotkaniem z wielkimi postaciami muzyki luzofońskiej. Pełna lekkości, wdzięku i czaru… niczym ,,sobremesa”, czyli ,,deser” w języku pieśniarzy fado. Nadzwyczajny koncert Anny Marii Jopek otworzy tegoroczny Gdańsk Siesta Festival.
19 września – Yasmin Levy.
Głęboki wokal, muzyka Ladino, odrobina flamenco i tango. Yasmin Levy to bez wątpienia najważniejsza postać pieśni sefardyjskiej XXI wieku. Koncert artystki to pierwsze spotkanie z tangiem w historii Siesta Festival.
21 września – Lura.
Lura to kwintesencja muzyki Luzofonii, połączenie Portugalii z Wyspami Zielonego Przylądka, wpływami Afryki. Czułość, sentyment, wdzięk, apetyt na życie szczęśliwe.
22 września – Alfredo Rodriguez.
Bohaterką Nocy Fado, które odbędą się w sali kameralnej Filharmonii Bałtyckiej będzie w tym roku Maria EMÍLIA.
Klub Parlament – Niedziela 22 września.
Klasycznie Siestę kończymy zabawą w klubie Parlament. Etienne Mbappe to, obok Richarda Bony, najsłynniejszy śpiewający basista Afryki. Co ciekawe, także z Kamerunu. Zanim usłyszeliśmy jego autorskie projekty, latami wędrował po świecie u boku geniuszy jak Ray Charles, największych artystów okołojazzowej sceny – jak Steps Ahead, John McLaughlin czy Joe Zawinul i wreszcie ze znakomitościami „Muzyki Świata”, jak Salif Keita, Manu Dibango i droga siestowym sercom Mayra Andrade.