Strona główna » News » Sezon 2024/2025 w Teatrze Groteska
Prapremiery, koprodukcje, wyjazdy na festiwale, a także kontynuacja dotychczasowych cyklicznych spotkań, takich jak Kod Mistrzów czy Nowe Sztuki – Czytania Performatywne to propozycje Teatru Groteska na nadchodzący, jubileuszowy sezon 2024/2025.
W najbliższych miesiącach nie zabraknie spektakli, które nieustannie cieszą się entuzjastycznym przyjęciem Widzów, ale na scenie Groteski pojawią się także tytuły prapremierowe.
Sprawdź inne wydarzenia organizowane przez Teatr Groteska – Wielka Parada Smoków.
– W bieżącym sezonie będziemy obchodzić jubileusz osiemdziesięciolecia Teatru Groteska. Jest to dla nas nie tylko powód do dumy, ale też możliwość przypomnienia najważniejszych momentów z życia krakowskiej sceny lalkowej. Chcąc upamiętnić założycieli teatru, przypomnieć najwybitniejszych artystów, którzy tu pracowali, a także przybliżyć dzieje naszej sceny zaplanowaliśmy szereg wydarzeń na rozpoczynający się właśnie sezon – mówi Karol Suszczyński, dyrektor Teatru Groteska.
Podczas spotkania z dziennikarzami zaprezentowano jubileuszowy logotyp autorstwa ilustratora Macieja Szymanowicza.
Repertuar Jubileuszowego Sezonu w Teatrze Groteska
W koprodukcji z Fundacją Sztukarnia powstają spektakle „Bajdurki krakowskie” (od 4 lat), w którym symbole Krakowa są dzieciom bliższe niż zwykle oraz „Maszkarony” będące spotkaniem młodzieży i dorosłych z płaskorzeźbami z fasad zabytkowych krakowskich kamienic. W dniach 11-13 września odbędzie się Finał 35. Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży oraz Programu pisarskiego. Podczas wydarzenia dramaty nagrodzone w Konkursie oraz powstałe w ramach Programu pisarskiego zostaną zaprezentowane publiczności w formie czytań performatywnych. Punktem kulminacyjnym będzie prapremiera spektaklu „Dziewczyna w ogniu” w reżyserii Roksany Miner. Spektakl został stworzony na podstawie sztuki teatralnej Andrzeja Błażewicza, powstałej w ramach ubiegłorocznej edycji Programu pisarskiego. Wydarzenie odbędzie się we współpracy trzech instytucji – Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu, Teatru Groteska oraz Teatru Ludowego w Krakowie.
Z kolei 16 listopada odbędzie się finał Festiwalu Literatury dla Dzieci. Podczas wydarzenia swoją prapremierę będzie miał spektakl „Gdzie gubią się zdania” w reżyserii Karoliny Przystupy na podstawie tekstu Michała Kaźmierczaka. To opowieść o krakowskich literatach oparta na wątku zgubienia pewnego tajemniczego zdania przez główną bohaterkę – Wisławę Szymborską.
Teatr Groteska będzie kontynuował dotychczasowe cykle, które wpisały się w pamięć publiczności odwiedzającej scenę przy ul. Skarbowej 2. Gościem pierwszego spotkania w ramach Kodu Mistrzów będzie Freda Leniewicz. Wydarzenie będzie odcylować wokół tematów jubileuszowych. Na spotkanie organizatorzy zapraszają już w październiku, podobnie jak na Nowe Sztuki. Z kolei podczas tego eventu aktorzy Groteski przeczytają „NIEbo i dłoNIE” (Carsten Brandau).
Poza wydarzeniami realizowanymi w siedzibie teatru jego zespół czeka szereg wyjazdów. Teatr Groteska pojawi się na festiwalach lalkowych m.in. w Rzeszowie, Bielska – Białej i Toruniu. Nie zapomnijmy również o projekcie „Groteska w drodze”. Ułatwia on dostęp do kultury dzieciom spoza dużych ośrodków miejskich. Szczegółowy repertuar: www.groteska.pl
Zapraszamy!
Źródło: materiały prasowe organizatora
Propozycje na lato
Nie tylko muzyczne propozycje na lato. Festiwale, koncerty, imprezy plenerowe.