Wielka Parada Smoków

Wielka Parada Smoków

Rynek Główny, Kraków Małopolskie
Data/Czas
Date(s) - 04/06/2022
22:00 - 23:00

Rynek Główny


21 Wielka Parada Smoków.

Wielka Parada Smoków to jedna z największych, najbarwniejszych imprez plenerowych nie tylko w Krakowie ale i w Polsce.
Impreza choć w zamyśle organizatorów dedykowana dla dzieci co roku w pierwszy weekend czerwca ściąga do Krakowa dziesiątki tysięcy turystów z całego świata. I nie tylko tych najmłodszych.

W czasie tego święta teren Starego Miasta staje się jedna wielką Smoczą Jamą. Pierwszego dnia wieczorem na bulwarach wiślanych można obejrzeć spektakl w którym główni bohaterowie przepływają po Wiśle. Widowisko zawsze posiada imponującą oprawę muzyczną i świetlną.

Tegorocznym motywem przewodnim są smoki miast, katedr, zamków i pałaców polskich.

Pierwsze smoki zjawią się w sobotni poranek 4 czerwca i na dwa dni zalegną Piknikiem Rodzinnym na bulwarze przy Smoczej Jamie. Od godz. 10 małych i dużych śmiałków kusić będą wkładaniem ręki do smoczego pyska i chodzeniem w smoczej skórze, zachęcać do toczenia smoczego jaja, próbowania sił w strzelaniu z łuku i buszowania po namiotach partnerów pikniku. Do tego liczne konkursy z nagrodami. 4 czerwca bawimy się do godz. 20, a w niedzielę 5 czerwca od godz. 10 do 19.

W sobotni wieczór smoczyska uniosą się nad zakolem Wisły u stóp Wawelu. Właśnie tam o godz. 22 rozpocznie się Wielkie Nocne Widowisko Plenerowe. Ogromne, wypełnione helem smoki, animowane na barkach i statkach przez aktorów Teatru Groteska, zatańczą w rytmie muzyki, w oprawie laserów, gigantycznych kurtyn wodnych i efektów pirotechnicznych. To najbardziej spektakularna część smoczego święta. Figury mają do 25 metrów długości i kilkanaście metrów wysokości. Groteska ma ponad 30 takich smoków, podczas niespełna godzinnego widowiska można będzie zobaczyć ich kilkanaście.

Podobnie jak w 2021 roku, tegoroczne Wielkie Widowisko będzie miało proekologiczną formułę. Do pokazu zostanie użyta najnowocześniejsza pirotechnika silence – znacznie cichsza, ale równie atrakcyjna wizualnie, co tradycyjna. Ciche fajerwerki generują dźwięk o mniejszym, nie powodują huku, a hałas, który emitują jest nieznaczny. Będzie to pirotechnika niska i średnia, nie oddziaływująca znacząco poza przestrzeń widowiska, i w pełni biodegradowalna.

W niedzielne południe 5 czerwca wyruszy z Plant ul. Grodzką Wielka Parada Smoków. Ponad 30 kolorowych stworów animowanych przez dzieci przejdzie w barwnym pochodzie na Rynek Główny. Dwadzieścia dwa smoki staną do konkursu o tytuł Najpiękniejszego Smoka Parady. Figury powstają w szkołach, przedszkolach i domach kultury w całej Polsce, według pomysłów placówek, przygotowywane wspólnie przed dzieci i opiekunów.

« z 11 »

Jednak głównym punktem programu jest konkurs na najpiękniejszego smoka. Parada smoków przechodzi od Wawelu ulicą Grodzką do Rynku, gdzie Jury ogłasza werdykt.

Zapraszamy w tym roku w dniach 4-5 czerwca na Rynek Starego Miasta i Bulwary Wiślane.

Organizator Wielkiej Parady już rozpoczął przygotowania i można zgłaszać Smoki do konkursu.
Więcej na stronie organizatora – Teatru Groteska.

 

Kraków, Parada Smoków
Scroll to top