Pola Chobot & Adam Baran na Summer Jazz Festival Kraków

26 lipca o godz. 20 w Pracowni pod Baranami odbył się koncert Poli Chobot i Adama Barana podczas Summer Jazz Festival Kraków. Duet wystąpił w ramach Młodej Sceny Alternatywnej.

O artystach

Pola Chobot – wokalistka i autorka tekstów. Adam Baran – gitarzysta i kompozytor. Ich piosenki swoją prostotą i transowością nawiązują do bluesa, jednak podczas koncertów często improwizują za pomocą loopera i perkusjonaliów, co pozwala im tworzyć nietypowy, psychodeliczny klimat. Inspirują ich m.in. Muddy Waters, Skip James, czy Miles Davis, PJ Harvey, Bjork i Radiohead.

Pochodzący z Wrocławia duet we wrześniu 2017 wydał swoją pierwszą EPkę „Brudno”, a tytułowy singiel znalazł się w notowaniu Listy Przebojów Programu Trzeciego Polskiego Radia. Są laureatami wielu nagród muzycznych, w tym prestiżowego Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie.

Duet zagrał koncerty między innymi na dużej scenie katowickiego spodka podczas Rawa Blues Festiwal i w studiu im. Agnieszki Osieckiej w Warszawie, a w lipcu przyszedł czas na Summer Jazz Festival Kraków.

Występ w Pracowni pod Baranami

Jak powiedziała Pola na początku koncertu, jest szał i pot, dlatego Kraków dobrze wspominamy i z radością wracamy. Mocny głos wokalistki i dźwięki gitary od razu wywarły ogromne wrażenie na zgromadzonej publiczności. Muzyka momentami delikatna, a momentami zaskakująca mocnym uderzeniem widocznie trzymała słuchaczy w napięciu i wytworzyła niepowtarzalny klimat.

Pola i Adam mówią o sobie, że mimo skrajności charakterów stanowią jeden organizm muzyczny, co da się od razu wyczytać z ich interakcji na scenie. Artyści świetny kontakt mają także z publicznością, wokalistka „przełamała lody” za pomocą żartobliwych tekstów, a dwukrotnie zachęcili zgromadzonych do wspólnego śpiewu.

Zaczynali jako duet, ale niedawno dołączył do nich perkusista, co według Poli tworzy „zupełnie inną czasoprzestrzeń”. Piosenki zwykle pisze w języku polskim, ponieważ po angielsku wydają się jej teraz niedosadne. Podczas występu zagrali takie utwory jak „Brudno”, „Body and Soul” (jeden z pierwszych przez nich nagranych), „Wstyd” czy „Po Ciemku”.

Bluesowe, korzenne dźwięki przez cały czas spotykały się z podziwem ze strony słuchaczy. Zarówno wokal, jak i gitara w wykonaniu duetu zasługują na miano światowego poziomu, co potwierdziły długie owacje nie tylko po zakończeniu występu, ale także w trakcie jego trwania.

W 2018 roku Europejska Unia Bluesa przyznała dwójce artystów stypendium, w ramach którego w sierpniu wyjadą na warsztaty do Nottoden w Norwegii.

Galeria zdjęć z koncertu

« z 2 »

Propozycje na lato

blank

Nie tylko muzyczne propozycje na lato. Festiwale, koncerty, imprezy plenerowe.

Ostatnie relacje