Loading Events

Festiwal Miłosza 2025

Kraków

Kraków, Małopolskie Poland

Świętujmy Razem Rok Czesława Miłosza!

Poetyckie święto z okazji Roku Miłosza potrwa dłużej niż zwykle. Tegoroczny Festiwal Miłosza odbędzie się w dniach 30 czerwca – 7 lipca 2025 roku, rozpoczynając się dokładnie w rocznicę urodzin noblisty. Z okazji obchodów Roku Czesława Miłosza wydarzenie potrwa aż osiem dni. Hasłem przewodnim będzie „Ocalenie” – nawiązujące do wznowionego po raz pierwszy od 1945 roku tomu poety.

Festiwal Miłosza 2025 – Wydarzenia Specjalne

Tegoroczna edycja Festiwalu Miłosza będzie wyjątkowa – nie tylko ze względu na swój rozbudowany, ośmiodniowy program (30 czerwca – 7 lipca 2025), ale także dlatego, że odbywa się w Roku Czesława Miłosza. Poetyckie święto rozpocznie się dokładnie w rocznicę urodzin noblisty. Motywem przewodnim tegorocznej edycji będzie „Ocalenie” – tytuł jednej z najważniejszych książek poety, napisanej w czasie okupacji. Tom ten, przez lata niedostępny w kraju, zostanie wznowiony po raz pierwszy od 1945 roku.

Jak zapowiada kurator wydarzenia, Szymon Kloska, również w tym roku tematy wojny, przemocy i odpowiedzialności jednostki wobec zła będą szczególnie istotne. Wiersze Miłosza z Ocalenia stawiają niewygodne pytania o ludzką bierność i moralne wybory w czasie zagrożenia. Ten historyczny i literacki kontekst znajdzie swoje odbicie w twórczości zaproszonych poetów i poetek, z których wielu – podobnie jak Miłosz – tworzy poza granicami swoich ojczyzn, mierząc się z cenzurą i represjami.

Wielcy Poeci w Krakowie

Dzięki współpracy z platformą Versopolis w Krakowie wystąpią dwie uznane artystki. Yolanda Aurora Bohm Ramirez to trójjęzyczna poetka, tłumaczka i performerka pochodzenia chilijskiego. Zyskała rozgłos w Szwecji dzięki debiutanckiemu tomowi IKON. Z kolei Yolanda Castaño to czołowa galicyjska poetka, eseistka i kuratorka. Jej wiersze tłumaczono na ponad trzydzieści języków. Castaño łączy poezję z innymi dziedzinami sztuki – od filmu i muzyki po komiks i kulinaria – i zdobyła m.in. hiszpańską Narodową Nagrodę Poetycką.

Festiwal poprzedzą wydarzenia związane ze Światowym Dniem Poezji. Już 21 marca w księgarni NIĆ odbędzie się spotkanie z ukraińską poetką Iją Kiwą i jej tłumaczką Anetą Kamińską. Będzie to dwujęzyczne czytanie najnowszych utworów poetki. Wiersze Kiwy ukazują wojnę z perspektywy osobistej i poetyckiej. Tego samego dnia mieszkańcy Krakowa wspominać będą Adama Zagajewskiego. Najpierw stanie się to podczas wspólnego czytania wierszy pod Drzewem Poezji. Nieco później na Uniwersytecie Jagiellońskim odbędzie się prezentacja książki Zagajewski. Poezja rozmawia z filozofią. Wydarzenie uzupełni rozmowa z tłumaczem Xavierem Farré Vidalem i wykład poświęcony twórczości poety.

Z kolei 5 kwietnia w Pałacu Potockich odbędzie się spotkanie poświęcone postaci Mahmuda Darwisza – najwybitniejszego poety palestyńskiego. Udział w dyskusji wezmą tłumaczka Hanna Jankowska oraz literaturoznawca Yousef Sh’hadeh z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Organizatorami Festiwalu Miłosza są: Miasto Kraków i Krakowskie Biuro Festiwalowe operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.

Więcej szczegółów na oficjalnej stronie wydarzenia.

Facebook
WhatsApp
Telegram
XING
Kiedy
30 czerwca, 2025 - 7 lipca, 2025
Nie tylko muzyczne propozycje na lato

Ostatnie relacje

Pol’and’Rock

Archiwum zdjęć Pol’and’Rock Festival Przystanek Woodstock w Kostrzynie nad Odrą

Może Cię również zainteresować