Krakowski Festiwal Filmowy

28 maj 2023

63. Krakowski Festiwal Filmowy

Krakowski Festiwal Filmowy to impreza poświęcona filmom dokumentalnym, animowanym oraz krótkim fabułom. Jego trzon stanowią trzy równorzędne konkursy: dokumentalny, krótkometrażowy oraz polski. Podczas 8 dni trwania festiwalu widzowie mają okazję obejrzeć około 200 filmów z Polski i z całego świata. Prezentowane są one w sekcjach konkursowych oraz w pokazach specjalnych. Oprócz tego w ramach festiwalu uczestnicy mają okazję obejrzeć różne wystawy, koncerty, pokazy plenerowe oraz spotkać się z twórcami. Festiwal co roku odwiedza ok. 900 polskich i międzynarodowych gości: reżyserów, producentów i programatorów festiwali.

Kilka słów o Krakowskim Festiwalu Filmowym

Wszystko się zaczęło w 1961, kiedy to jeszcze jako Ogólnopolski Festiwal Filmów Krótkometrażowych prezentował dokonania rodzimej kinematografii. Trzy lata później do festiwalu polskiego dołączył się festiwal międzynarodowy i z imprezy ogólnopolskiej stał się wydarzeniem o międzynarodowej randze. W 1998 po raz pierwszy przyznana została nagroda za całokształt twórczości w dziedzinie filmu dokumentalnego i krótkometrażowego, zwana Nagrodą Smok Smoków. W 2001 roku zmianie uległa sama nazwa festiwalu i od tamtej pory funkcjonuje już jako Krakowski Festiwal Filmowy.

To w Krakowie rozpoczynali swoją karierę znakomici polscy dokumentaliści: Krzysztof Kieślowski, Wojciech Wiszniewski, Andrzej Fidyk i Marcel Łoziński. To tutaj dali się poznać świetni twórcy rodzimej animacji: Ryszard Czekała, Jerzy Kucia, Julian Antoniszczak, Piotr Dumała i laureat Oscara za film „Tango” Zbigniew Rybczyński.

W ciągu kilku lat w programie festiwalowym pojawiało się wiele nowych propozycji. Od 2006 roku Festiwalowi towarzyszą Krakowskie Targi Filmowe przeznaczone dla profesjonalistów z branży filmowej. Rokrocznie odbywają się liczne pokazy pozakonkursowe, które na stałe zdążyły zakorzenić się w ramówce festiwalu, jak np. „Opowieści ze świata”, „Gdzieś w Europie”, „Laureaci festiwali”, „Dźwięki muzyki”, „Panorama filmu polskiego”, „Shorts Matters!”, „Noc wideoklipów”, „Noc etiud studenckich”, „Kids&Youth”, „Docs+Science”.

Cykle i konkursy

Jednym z konkursów, które się odbywają w ramach Krakowskiego Festiwalu Filmowego jest Międzynarodowy Konkurs Dokumentalny. 15 filmów w rywalizacji o Złoty Róg i Srebrne Rogi. Niepokoje współczesnego świata i powroty do przełomowych wydarzeń historycznych, tajemnice rodzinne i skrywane głęboko, systemowe zaniechania. Ludzie bez perspektyw i herosi naszych czasów.

Kolejnym jest Konkurs Polski, podczas którego 39 filmów polskich z ostatniego roku (19 filmów dokumentalnych, 10 animacji i 10 fabuł) będą rywalizować o Złotego Lajkonika i cztery Srebrne Lajkoniki. Tematy, które wnikliwie rekonstruują naszą codzienność – podziały w rodzinach i wśród sąsiadów; oddanie niepokojów wśród młodzieży.

Najstarszym konkursem Krakowskiego Festiwalu Filmowego jest Międzynarodowy Konkurs Krótkometrażowy. 13 dokumentów, 13 fabuł i 13 animacji zaprezentują szeroki wachlarz stylów i tematów. Od przemocy w domu i w szkole, przez zmaganie się z presją otoczenia i spełnienia w sztuce, do szczęśliwej starości.

I wreszcie Międzynarodowy Konkurs Dokumentów Muzycznych – DocFilmMusic. Na widzów czeka 11 filmów dokumentalnych z muzyką w roli głównej. Od zadziwiającej opery i biograficznego musicalu po coś więcej niż zwykły „making of”, czyli film o realizacji filmu.

Oprócz tego, organizatorzy przygotowali liczne cykle pozakonkursowe m.in.: Retrospektywa Smoka Smoków, Panorama Polskiego Dokumentu, KIDS&YOUTH, Short Matters!, Dźwięki Muzyki, KFF TALKS itd.

Organizatorem Krakowskiego Festiwalu Filmowego jest Krakowska Fundacja Filmowa.

Sprzedaż karnetów i voucherów rozpoczęła się 1 grudnia 2022 roku. Bilety na pojedyncze seanse będą dostępne po 10 maja, po opublikowaniu pełnego programu festiwalu.

Więcej informacji na oficjalnej stronie festiwalu.

Może Cię również zainteresować

Ostatnie relacje

Krushfest 2023

Krushfest 2023 Reaktywacja Po 3 letniej przerwie spowodowanej pandemią do kalendarza polskich festiwali wrócił Krushfest.  Na scenie Jasielskiego Przystanku Kwiatowa zagościli klasycznie Ci którzy zaczynają i legendy Polskiego rocka. Festiwal

Dni Fantastyki - Cosplay

Fantastyczne mrowisko we Wrocławiu

Fantastyczne mrowisko we Wrocławiu Dni Fantastyki 2023 W ostatni weekend sierpnia we Wrocławiu podczas festiwalu Dni Fantastyki terenem Zamku w Leśnicy przeszła fala niesamowitych emocji i wrażeń. Pewnie nawet sami

Pinta Party 2023

Pinta Party 2023 Browar Pinta to pierwszy rzemieślniczy browar w Polsce, uznawany za pioniera piwnej rewolucji w naszym kraju. Niezmiennie od kilku lat zaprasza na swoje podwórko pasjonatów piwnej kultury,