Krakowski Festiwal Filmowy

26 maj 2024

64. Krakowski Festiwal Filmowy

Krakowski Festiwal Filmowy to impreza poświęcona filmom dokumentalnym, animowanym oraz krótkim fabułom. Jego trzon stanowią trzy równorzędne konkursy: dokumentalny, krótkometrażowy oraz polski. Podczas 8 dni trwania festiwalu widzowie mają okazję obejrzeć około 200 filmów z Polski i z całego świata. Prezentowane są one w sekcjach konkursowych oraz w pokazach specjalnych. Oprócz tego w ramach festiwalu uczestnicy mają okazję obejrzeć różne wystawy, koncerty, pokazy plenerowe oraz spotkać się z twórcami. Festiwal co roku odwiedza ok. 900 polskich i międzynarodowych gości: reżyserów, producentów i programatorów festiwali.

Kilka słów o Krakowskim Festiwalu Filmowym

Wszystko się zaczęło w 1961, kiedy to jeszcze jako Ogólnopolski Festiwal Filmów Krótkometrażowych prezentował dokonania rodzimej kinematografii. Trzy lata później do festiwalu polskiego dołączył się festiwal międzynarodowy i z imprezy ogólnopolskiej stał się wydarzeniem o międzynarodowej randze. W 1998 po raz pierwszy przyznana została nagroda za całokształt twórczości w dziedzinie filmu dokumentalnego i krótkometrażowego, zwana Nagrodą Smok Smoków. W 2001 roku zmianie uległa sama nazwa festiwalu i od tamtej pory funkcjonuje już jako Krakowski Festiwal Filmowy.

To w Krakowie rozpoczynali swoją karierę znakomici polscy dokumentaliści: Krzysztof Kieślowski, Wojciech Wiszniewski, Andrzej Fidyk i Marcel Łoziński. To tutaj dali się poznać świetni twórcy rodzimej animacji: Ryszard Czekała, Jerzy Kucia, Julian Antoniszczak, Piotr Dumała i laureat Oscara za film „Tango” Zbigniew Rybczyński.

W ciągu kilku lat w programie festiwalowym pojawiało się wiele nowych propozycji. Od 2006 roku Festiwalowi towarzyszą Krakowskie Targi Filmowe przeznaczone dla profesjonalistów z branży filmowej. Rokrocznie odbywają się liczne pokazy pozakonkursowe, które na stałe zdążyły zakorzenić się w ramówce festiwalu, jak np. „Opowieści ze świata”, „Gdzieś w Europie”, „Laureaci festiwali”, „Dźwięki muzyki”, „Panorama filmu polskiego”, „Shorts Matters!”, „Noc wideoklipów”, „Noc etiud studenckich”, „Kids&Youth”, „Docs+Science”.

Cykle i konkursy

Jednym z konkursów, które się odbywają w ramach Krakowskiego Festiwalu Filmowego jest Międzynarodowy Konkurs Dokumentalny. 15 filmów w rywalizacji o Złoty Róg i Srebrne Rogi. Niepokoje współczesnego świata i powroty do przełomowych wydarzeń historycznych, tajemnice rodzinne i skrywane głęboko, systemowe zaniechania. Ludzie bez perspektyw i herosi naszych czasów.

Kolejnym jest Konkurs Polski, podczas którego 39 filmów polskich z ostatniego roku (19 filmów dokumentalnych, 10 animacji i 10 fabuł) będą rywalizować o Złotego Lajkonika i cztery Srebrne Lajkoniki. Tematy, które wnikliwie rekonstruują naszą codzienność – podziały w rodzinach i wśród sąsiadów; oddanie niepokojów wśród młodzieży.

Najstarszym konkursem Krakowskiego Festiwalu Filmowego jest Międzynarodowy Konkurs Krótkometrażowy. 13 dokumentów, 13 fabuł i 13 animacji zaprezentują szeroki wachlarz stylów i tematów. Od przemocy w domu i w szkole, przez zmaganie się z presją otoczenia i spełnienia w sztuce, do szczęśliwej starości.

I wreszcie Międzynarodowy Konkurs Dokumentów Muzycznych – DocFilmMusic. Na widzów czeka 11 filmów dokumentalnych z muzyką w roli głównej. Od zadziwiającej opery i biograficznego musicalu po coś więcej niż zwykły „making of”, czyli film o realizacji filmu.

Oprócz tego, organizatorzy przygotowali liczne cykle pozakonkursowe m.in.: Retrospektywa Smoka Smoków, Panorama Polskiego Dokumentu, KIDS&YOUTH, Short Matters!, Dźwięki Muzyki, KFF TALKS itd.

Organizatorem Krakowskiego Festiwalu Filmowego jest Krakowska Fundacja Filmowa.

Więcej informacji na oficjalnej stronie festiwalu.

Może Cię również zainteresować

Ostatnie relacje

blank

Coś więcej niż piwo

Warszawski Festiwal Piwa po raz 17. Nie tylko w muzyce gatunki się przenikają tworząc coś nowego. Współczesne festiwale też przestały być monotematyczne. Na Pol’and’Rocku mamy cosplayowe zabawy, na Wrocławskich Dniach

Poznańskie Targi Piwne 2023

Miasto piwnych doznań

X Poznańskie Targi Piwne W weekend 24-25 listopada 2023 roku mieliśmy przyjemność uczestniczyć w dziesiątej edycji Poznańskich Targów Piwnych. Imprezy zrzeszającej miłośników piwa, wyśmienitego jedzenia i niesamowitej atmosfery.Wydarzenie jest idealnym

blank

Akademicki Browar

Akademicki Browar Z Mateuszem Wójtowem, który reprezentował Browar Górniczo-Hutniczy na 16 Warszawskim Festiwalu Piwa FuninPoland przeprowadził krótką rozmowę.  Mateusz, jesteście chyba jedynym takim browarem w Polsce. Jak się to zaczęło?