Festiwal Kultury Żydowskiej 2021

Trzydziesty, jubileuszowy prolog Festiwalu Kultury Żydowskiej odbywa się pod znakiem ognia – ognia, który jednoczy, ogrzewa i zbliża, a zarazem może rozdzielać i spalać wspólne wspomnienia.

Na jubileuszowym FKŻ, który trwa od 26 czerwca do 4 lipca, odbywają się niesamowicie ciekawe i wzbogacające wiedzę prelekcje. Jedną z nich był wykład rabina Boaza Pasha o sekrecie światła dwunastu kamieni. Rabin przedstawił dwanaście klejnotów, które na swoim napierśniku nosił Najwyższy Kapłan Świątyni, oraz ujawnił ich sekrety. Jakie przesłanie niesie ze sobą każdy odcień? Jak powstały różne kombinacje odcieni? W jaki sposób ich obraz dociera do naszych oczu? I co najważniejsze, w jaki sposób klejnoty oświetlają wnętrza naszych dusz? Aby odpowiedzieć na te pytania, rabin Pasha analizował refleksje mędrców Safedu i ujawnił je słuchaczom.

Nowe projekty

Na festiwalu nie zabrakło również nowatorskich, świeżych pomysłów. Jednym z nich jest „Kumzitz”, co po hebrajsku oznacza ognisko. Artyści z Jerozolimy, Berlina i Krakowa przygotowali 8 projektów artystycznych, które umieścili w przestrzeni całego miasta. Są one symbolicznym ogniskiem, które ma zjednoczyć ludzi z całego świata, oraz pozwolić na spędzenie tej najmniejszej chwili z dziełami artystów, a przez to, i z samymi artystami. Na terenie całego miasta funkcjonują pracownie, które pozwalają wspólnie cofnąć się w czasie i przypomnieć na nowo często zapomnianą historię.

Przy ulicy Brzozowej funkcjonuje stworzony przez izraelską artystkę Yael Serlin projekt artystyczny. Jego uczestnicy mogą wyhaftować symbole zebrane z nagrobków z całej Polski. W ten sposób łączy się niewidoczne warstwy historii, postaci, wierzeń i tradycji, skupionych w jednym symbolu.

Propozycje na lato

blank

Nie tylko muzyczne propozycje na lato. Festiwale, koncerty, imprezy plenerowe.

Ostatnie relacje