34. Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie
FKŻ działa w Krakowie od 1988 roku. Przez ten czas zyskał grono wiernych fanów, którzy specjalnie dla niego przyjeżdżają do Polski z całego świata. FKŻ to najbardziej rozpoznawalne wydarzenie kulturalne w Krakowie, zarówno wśród Polaków, jak i publiczności międzynarodowej. Ten 10-dniowy festiwal ma miejsce co roku na przełomie czerwca i lipca.
Celem wydarzenia jest pokazanie różnorodności i piękna kultury żydowskiej. FKŻ to warsztaty, wykłady, dyskusje, zwiedzania oraz eventy muzyczne, wśród których najbardziej znanym jest koncert ,,Szalom na Szerokiej’’. To jeden z najważniejszych koncertów plenerowych w Krakowie, trwający kilka godzin. Prezentowana na nim jest muzyka żydowska z całego świata.
W tym roku nie odbył się koncert Szalom na Szerokiej.
Tegoroczny Festiwal Kultury Żydowskiej odbywał się w bardzo skomplikowanej sytuacji politycznej i społecznej w Izraelu i na Bliskim Wschodzie. W związku z tym, organizatorzy FKŻ, ze względów bezpieczeństwa, zrezygnowali z kultowego koncertu Szalom na Szerokiej.
Co działo się na tegorocznym FKŻ?
W ciągu ostatnich lat, poszczególne edycje FKŻ dedykowane były żywiołom. Pokazaliśmy Wam, jak ziemia, woda, ogień i powietrze funkcjonują w tradycji żydowskiej i jakie mają znaczenie: zarówno to symboliczne, jak też praktyczne. W zeszłym roku rozpoczęliśmy nowy cykl tematyczny. Pokazaliśmy różne aspekty i oblicza żydowskiej duchowości i mistycyzmu: od kabały po chasydyzm, od Safedu po Borough Park, od rabina Józefa Karo po rabina lorda Jonathana Sacksa.
Podróż po duchowości rozpoczęła się od najważniejszej modlitwy – Szema Izrael i towarzyszącej zawsze tej modlitwie miłości. Jak mało kiedy, teraz bardzo potrzebujemy słuchać, być słuchanymi, kochać i być kochanymi.
Namiot FKŻ – serce festiwalu
Już od 2019 miejscem, w którym odbywa się większość wydarzeń FKŻ jest Namiot, który stawiamy na skrzyżowaniu ulicy Józefa i ulicy Wąskiej. Odbywają się tam festiwalowe wykłady, warsztaty, koncerty, audycje radiowe, ale też Cheder 2.0.
Zobacz jak było w poprzednich latach:
32. Festiwal Kultury Żydowskiej 2023
Podana data ma charakter orientacyjny. Więcej informacji wkrótce!
Oficjalna strona festiwalu: https://www.jewishfestival.pl/pl/