W tym roku 22-24 marca do Krakowa zawita już po raz 13 (ale zapewne nie pechowy) Festiwal Komiksu. Spotkania autorskie z polskimi i zagranicznymi artystami, wykłady, warsztaty oraz festiwalowa giełda – to wszystko w ciągu trzech marcowych dni podbije mury klubu “Studio”, przy ul. Witolda Budryka 4.
Goście z całego światu
Wśród gości zagranicznych m.in.: Lucie Arnoux (FR) – autorka ilustracji do komiksów o przygodach Enoli Holmes (wyd. Egmont); Mathieu Burniat (FR) i Geofroy Monde (FR) – autorzy premierowej „Furii” (wyd. Kultura Gniewu), będącej reinterpretacją mitu arturiańskiego, z księżniczką Izabelą w roli głównej; David Rubin (ES) – autor komiksu science-fiction „Ogień” (wyd. Mandioca), gdzie nie statki kosmiczne, lecz człowiek stoi w centrum opowieści; Václav Šlajch (CZ) – wykładowca Wydziału Wzornictwa i Sztuki Uniwersytetu Zachodnioczeskiego w Pilźnie, Inga Levi (UA) – autorka serii „Podwójna ekspozycja”, prezentowanej na biennale w Wenecji; Ludmiła Samuś (UA) i Bohdan Kordoba (UA) – autorzy komiksu „333”, opowiadającego wierszem (!) o toczącej się aktualnie wojnie w Ukrainie.
Głównym gościem festiwalu będzie nestor (ur. 1942) hiszpańskojęzycznego rynku komiksowego, pochodzący z Argentyny, scenarzysta i rysownik José Muñoz! Jego wizyta na festiwalu zbiegnie się z polską premierą jego słynnej serii komiksowej pt. „Alack Sinner”.
Światowe wystawy
Nie zabraknie wystaw indywidualnych i zbiorowych z udziałem twórców z całego świata. W galerii Instytutu Sztuki i Designu UKEN, przy ul. Podbrzezie 3, pokażemy międzynarodową, zbiorową wystawę komiksu, ilustracji i animacji, pt. „This is fine!”, opowiadającą o końcu antropocenu, relacjach człowieka z naturą, a także wyczerpywaniu się zasobów paliw kopalnych, kryzysie klimatycznym oraz związanych z nimi migracjach i wojnach. W tym samym budynku pokażemy także wystawę indywidualną łódzkiego artysty Michała Arkusińskiego.
W galerii Fundacji Muzeum Komiksu, przy ul. Sarego 7, organizatorzy pokażą wystawę monograficzną Tomasza Niewiadomskiego z okazji 30-lecia Ratmana. Dostępna będzie także wystawa Mateusza Kołka „Stany splątane” w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. Ponadto kilka mniejszych wystaw w klubie „Studio”, m.in.: wystawa plansz z komiksu „Świat bez końca” Christophe’a Blaina i Jeana-Marca Jancovici, zrealizowana we współpracy z Instytutem Francuskim w Krakowie; wystawa zbiorowa artystów komiksowych z Północnej Macedonii, oraz dwie wystawy indywidualne: Roberta Sienickiego oraz Joanny Sempek.
Organizatorami 13. Krakowskiego Festiwalu Komiksu są: Krakowskie Stowarzyszenie Komiksowe, Fundacja Muzeum Komiksu oraz Krakowskie Biuro Festiwalowe – operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.
Więcej szczegółów wkrótce.
Źródło: https://komiks.org.pl/